Pisałem już o tym, że wolontariat na wakacje to niezły pomysł, bo daje nam naprawdę niezłe możliwości rozwoju. Jednak praca w biurze nie wszystkich pasjonuje. Szczególnie, że wakacje to czas, kiedy się raczej z biur ucieka, niż tam z własnej woli siedzi. Dlatego tym razem będzie o skrajnie innym wolontariacie wakacyjnym. Zapraszam do lasu.
W Polsce istnieją obecnie 23 parki narodowe. Lasy, góry, łąki, mokradła, wydmy i niczym nieskrępowana przyroda. Nasze dziedzictwo przyrodnicze i rzecz, którą miejmy nadzieję ocalimy dla przyszłych pokoleń.
Ale parki, to oprócz obszaru przyrodniczego także infrastruktura i ludzie, którzy utrzymują park w działaniu i pilnują jego właściwego wykorzystania z jednej strony jako ostoi fauny i flory, a z drugiej jako miejsca edukacyjnego otwartego dla turystów. A że latem ilość turystów w parkach gwałtownie wzrasta, to każda para rąk może być przydatna. Szczególnie, że parki dysponują własną bazą dydaktyczną i noclegową, co daje świetne możliwości dla zorganizowania wolontariatu długoterminowego.
Jak to się zaczęło
Parki Narodowe są państwowymi osobami prawnymi i są nadzorowane przez Ministerstwo Środowiska. Dzięki temu mogą zgodnie z ustawą korzystać ze wsparcia wolontariuszy wszędzie tam, gdzie nie łączy się to z ich działalnością gospodarczą. Same działania parków nie ograniczają się tylko do utrzymania chronionych obszarów. W ich strukturach działają także muzea, ścieżki edukacyjne, stanice, parki prowadzą zajęcia edukacyjne, organizują wydarzenia a także realizują zwyczajną pracę administracyjno – biurową, która pozwala to wszystko ogarnąć. Praktycznie wszędzie tam istnieją miejsca, w których mogą udzielać się wolontariusze. Przynajmniej w teorii.
W praktyce możliwości te przez wiele lat były niewykorzystywane. Parki od lat działały w ten sam sposób i jakakolwiek możliwość zmiany pewnych działań, do których wszyscy, łącznie z dyrekcją parków przywykli, wymagała organizacyjnego trzęsienia ziemi. I takie trzęsienie ziemi nastąpiło – w Tatrach.
Jako pierwszy w ideę wolontariatu wszedł Tatrzański Park Narodowy. Program „Wolontariat dla Tatr” działa od 2007 i od tamtej pory przyciągnął ponad 1300 osób – nie tylko z Polski. Obecnie TPN jest niekwestionowanym liderem wśród pozostałych parków, który dysponuje własnym przetestowanym programem wolontariatu, e-learningiem, internetowym systemem obsługi wolontariuszy i wieloma innymi rozwiązaniami. Dzięki temu, że TPN przetarło szlak i pokazało, nie tylko że można, ale że Park ma z tego naprawdę duże korzyści, kolejne Parki Narodowe otwierają się na wolontariat.
Jaki wolontariat
Wolontariat w Parkach Narodowych wbrew pozorom nie jest przeznaczony tylko dla osób zaangażowanych w ochronę środowiska. Parki realizują wiele zadań w których mogą ich wesprzeć wolontariusze. Należy mieć przynajmniej podstawowe umiejętności pozwalające na ich realizację. Listę zadań dostępnych dla wolontariuszy publikuje każdy Park.
Wolontariat, w zależności od parku, może trwać od tygodnia, do kilku miesięcy. Jego długość zależy od możliwości wolontariusza i od potrzeb parku. W związku z tym, że wolontariusz jest w znacznym stopniu odpowiedzialny za siebie w trakcie wolontariatu, wymagana jest pełnoletność, ale nie istnieje górna granica wieku wolontariusza.
Ile to kosztuje
Park zapewnia zakwaterowanie dla wolontariuszy, ubezpieczenie, odzież ochronną – przede wszystkim dla wolontariuszy działających w terenie, dojazd na miejsce realizacji wolontariatu z miejsca noclegu i oczywiście bezpłatne poruszanie się po parku.
Parki nie finansują wyżywienia wolontariuszy, więc koszty takie musimy ponieść sami. Nie muszą one być duże, ponieważ w miejscu zakwaterowania wolontariusze mogą korzystać z kuchni. Koszty wyżywienia będą więc nie większe, niż koszty naszych codziennych zakupów.
Dodatkowym kosztem jest koszt dojazdu na miejsce odbywania wolontariatu, który musimy ponieść sami.
Jak zacząć
Nabór na wolontariat w okresie wakacji trwa w zależności od parku mniej więcej od marca od maja. Proces aplikowania odbywa się przez internet, ale każdy wybrany wolontariusz musi dostarczyć odpowiednie dokumenty – między innymi oświadczenie o braku przeciwwskazań do danego typu pracy. Dla wolontariuszy przygotowane są także szkolenia wprowadzające.
Reszta wymagań zależy od parku i wymaga samodzielnego wczytania się w dokumenty.
Parki Narodowe realizujące wolontariat
Aktualizacja: 2017-03-21
- Biebrzański Park Narodowy
- Bieszczadzki Park Narodowy
- Draweński Park Narodowy
- Park Narodowy Gór Stołowych
- Kampinoski Park Narodowy
- Karkonoski Park Narodowy
- Magurski Park Narodowy
- Pieniński Park Narodowy
- Świętokrzyski Park Narodowy
- Tatrzański Park Narodowy
- Wigierski Park Narodowy
Zdjęcie: In the green, old forest, autor: Randi Hausken, licencja: CC BY-SA 2.0
Wolontariat w Parkach Narodowych – pomysł na wakacje by Karol Krzyczkowski is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.