Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Wolontariat w programach partii politycznych

Tknęło mnie żeby sprawdzić jak wygląda wolontariat w programach partii politycznych, co nam politycy naobiecywali w zakresie jego rozwoju. Niestety moi faworyci są poza sejmem, a z obecną większością się nie identyfikuję, ale skoro rządzą, to zaciekawiło mnie jakie mieli podejście do działań społecznych. I z czego ich będę rozliczał w nadchodzącym czasie. Zrobiłem więc małe poszukiwania w programach poszczególnych partii, szczególnie tych, których dotąd nie czytałem – bo aż tak mi z nimi nie po drodze.

Z racji tego, że chodziło o znalezienie informacji o kierunkach rozwoju wolontariatu, poszukiwania oscylowały wokół terminu „wolontariat” i wszystkich opisów działań „ochotniczych”, z których wynikało, że są nieodpłatne. Pod uwagę nie brałem różnych innych działań kojarzonych jako obywatelskie – jak na przykład pisania o FIO, programie ASOS, 1%, Radach Działalności Pożytku Publicznego oraz powoływanie się na Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jeśli nie dotyczyło to wolontariatu.

Żeby utrzymać jakiś porządek w tym, co znalazłem, lista uszeregowana jest zgodnie z wynikiem wyborów. Chociaż to, o czym piszą partie opozycyjne moim zdaniem w obecnej kadencji sejmu nie ma właściwie znaczenia.

Prawo i Sprawiedliwość

Powołanie, na wzór amerykańskiego Korpusu Pokoju i we współpracy z centrami wolontariatu i innymi aktywnymi obecnie w tej dziedzinie organizacjami pozarządowymi, Polskiego Korpusu Wolontariatu (ew. Polskiego Korpusu Solidarności), działającego zarówno w kraju, jak i za granicą, w celu realizacji zadań cywilizacyjno-rozwojowych, aktywizacyjnych, solidarnościowych oraz reaktywacji i wsparcia etosu społecznikowskiego.

Platforma Obywatelska

Obrona naszego państwa jest obowiązkiem każdego obywatela. Szczególnym wsparciem otoczymy ochotników gotowych do poświęcenia się różnym działaniom na rzecz obronności. Dalej wzmacniana będzie współpraca z rozwijającym się ruchem organizacji proobronnych.

Kukiz ’15

Tu miałem problem, bo ciężko jest analizować program ugrupowania, które idzie do wyborów bez programu. Na szczęście ma „Strategię Zmiany” która opisuje cele ugrupowania. Wolontariatu wprost nie dało się tam znaleźć, ale są rzeczy o wolontariat zahaczające.

(…) będziemy dążyli do jak najszybszej budowy Obrony Terytorialnej, czyli włączenia obywatelskiego komponentu terytorialnego w struktury sił zbrojnych.

W ramach prac nad koncepcją Obrony Terytorialnej będziemy korzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów zaangażowanych w liczne oddolne inicjatywy obywatelskie, takie jak Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl – Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej.

Nowoczesna

Tu mam problem. Nie znalazłem nic na ten temat wolontariatu. Mało też jest o aktywnościach obywatelskich.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Gdzie jest program? Na stronie go nie ma. Znalazłem za to Deklarację wyborczą w której ugrupowanie przybliża swoje plany.

Istotny wpływ na rozwój życia społeczno-kulturalnego, szczególnie w Polsce lokalnej i na wsi, mają dotychczas funkcjonujące organizacje, m.in.: Ochotnicze Straże Pożarne, Ludowe Zespoły Sportowe, Koła Gospodyń Wiejskich, a także nowo powstające stowarzyszenia, grupy integracyjne, które urozmaicają życie społeczno-kulturalne mieszkańców. W kreowaniu rozwoju małych ojczyzn aktywne są Lokalne Grupy Działania, wspierane ze środków unijnych.

Mniejszość Niemiecka

Działania komitetu wyborczego skupiają się przede wszystkim na tych regionach, w których jest znacząca mniejszość niemiecka. Bazuje na krzewieniu kultury i języka, także z wykorzystaniem działań organizacji społecznych, ale w swoim programie nie napisali wprost nic o wolontariacie. Dlatego przyjmuję, że tego tematu w tym dokumencie nie ma.

Co zostało poza Sejmem

Do sejmu weszło 6 opcji ale kilka znaczących ugrupowań działających na scenie politycznej – chociażby samorządowej – jest poza sejmem. To, co proponowali w zakresie wolontariatu jest teraz właściwie nieistotne, ale warto o nich wspomnieć. KORWiN pisał o ochotnikach w Obronie Terytorialnej, Razem wzięła się za temat zakazania bezpłatnych staży i wykorzystywania wolontariatu w celach komercyjnych, a Zjednoczona Lewica nie podjęła tego tematu w ogóle.

Moje subiektywne podsumowanie

Papier przyjmie wszystko. W programie każdej partii można wypisać różne ciekawe rzeczy, ale kwestia ich realizacji, to osobna sprawa. Szczególnie, że za realizacją tych obietnic idą fundusze budżetowe. Rządząca partia ma wydatków aż nadto, dlatego w Polski Korpus Wolontariatu nie uwierzę, dopóki nie zobaczę szczegółów i kosztów. Powiem tylko, że wdrożony pilotażowo Wolontariat Długoterminowy mimo hucznych zapowiedzi za czasów PO nie doczekał się kontynuacji z powodu braku funduszy, a był to pomysł o wiele mniej zasobożerny. To co mi się nie podoba w tym zapisie, to podpieranie się Centrami Wolontariatu – myślicie, że któryś z polityków konsultował się z CW w tej sprawie? Ta…

Dziwi mnie trochę zwrot w stronę organizacji paramilitarnych, bo jakiekolwiek wspomnienie działań ochotniczych u PO, Kukiza ’15 i KORWiNa właśnie dotyczy obrony terytorialnej. Nie wiem skąd ten temat wypłynął, ale moim zdaniem jest to próba odbudowy niefunkcjonującej obrony cywilnej w oparciu o wolontariuszy. Jestem ciekawy co z tego wyniknie, bo temat od jakiegoś czasu żyje własnym życiem. To, że ręce do pracy są potrzebne – chociażby w przypadku klęsk żywiołowych – widać w trakcie nawiedzających nas powodzi. A jeśli ochotnicy ci będą dobrze zorganizowani i przygotowani, to ma to sens.

Temat pokazany przez Razem moim zdaniem jest istotny. Ustawa o działalności była nowelizowana wiele razy, ale żadna nowelizacja nie dotyczyła wolontariatu. Chyba pora zewaluować to wszystko co działo się z wolontariatem na styku z rynkiem pracy i wniesienia zmian do ustawy. Żałuję, że żadne z ugrupowań sejmowych o tym nie pomyślało. Cała nadzieja, że temat podchwyci RDPP.

I w ogóle nie rozumiem o co chodzi PSLowi.

Foto: Sejm i Senat, autor: Krzysztof Belczyński, licencja: CC BY-SA 2.0

CC BY-NC-SA 4.0 Wolontariat w programach partii politycznych by Karol Krzyczkowski is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: