Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Nowy wzór wniosku o dotację – rewizja wpisów z bloga

3 września 2016 weszło w życie rozporządzenie zawierające kluczowy dla życia w trzecim sektorze wzór dokumentu – wniosek o dotację ze środków publicznych. Na blogu pisałem kilkakrotnie o tym jak ułatwić sobie życie opisując projekt we wniosku o dotację i jak napisać go tak, żeby zwiększyć szanse na jej otrzymanie. Z nowym wzorem wniosku przyszła pora na mała rewizję i niezbędne poprawki w moich poprzednich wpisach.

Sam wniosek jest szczegółowo przeanalizowany w portalu ngo.pl a z jego nowym wyglądem można się zapoznać bezpośrednio w rozporządzeniu.

Co warto przeczytać jeszcze raz

Krótki wpis o krótkiej charakterystyce – Dotyczy streszczenia opisu całego działania. W nowym wniosku to pole IV.1 – ale doszło do niego jeszcze wskazanie miejsca realizacji zadania. Reszta wpisu jest aktualna.

Promocja w projektach – Tu opisałem raczej zagadnienia wypływające z budżetu i obostrzeń poszczególnych konkursów, na które nie ma wpływu wygląd formularza, na którym aplikujemy się o fundusze. Wpis aktualny.

Produkt, rezultat, efekt, oddziaływanie – czym to jeść? – Ustalanie logiki interwencji, czyli co z czego wypływa w projekcie. Zagadnienie wypływa raczej z metody pracy z projektem, niż z wyglądu wniosku, ale w nowym wniosku zmieniło sie miejsce, w którym będziemy mieli do czynienia z tym opisem – mieści się on w punkcie IV.2. – potrzeby, IV.4 – cele, IV.5 – „rezultaty” (przy czym ja sie upieram, że to efekty projektu).

Jak dobrze zaprezentować potencjał organizacji we wniosku o dotację – W tym wpisie bazowałem już na nowej konstrukcji wniosku. Tu kilka przydatnych rad dotyczących punktów IV.11, IV.13, IV.15 nowej oferty.

Jak wycenić wolontariat jako wkład własny do projektów? – W tym wpisie pokazywałem jak wycenić wolontariat, czyli jak pokazać wkład własny pozafinansowy. W nowym formularzu oferty ten punkt dotyczy zarówno tabeli budżetowej jak i punktu IV.12, co jest nowością. W poprzednim wniosku takiego punktu nie było a informacje te najczęściej uwzględniało się jako uwagi do budżetu.

Może wam się również przydać…

Jak już zbierzecie te wszystkie informacje i przygotuje się do składania nowych wniosków, to dobrze stworzyć sobie System szybkiego reagowania na ogłoszenia konkursowe.

Jeśli wam się uda, to na pewno przyda wam się kilka wskazówek na temat tego jak komunikować się z mediami i jak w komunikacji mogą was wesprzeć wasi wolontariusze. Warto tez sprawdzać co piszą o naszym projekcie w mediach.

Jeśli grantodawca obetnie wam budżet zawsze możecie szukać wsparcia wśród społeczności, albo uzupełnić swój grant o dotację z fundacji korporacyjnej, szczególnie że w niektórych przypadkach to społeczność decyduje na jakie projekty przeznaczane są środki.

A jeśli tym razem wam się nie uda pozyskać dotacji, to w szczytnym celu możecie rwać włosy z głowy 😉

Grafika – screenshot z gry Legend of Zelda, Nintendo Systems

CC BY-NC-SA 4.0 Nowy wzór wniosku o dotację – rewizja wpisów z bloga by Karol Krzyczkowski is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: