Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

„Wolontariat drogą do budowania autorytetów”

Nie lubię dyskusji panelowych w trakcie konferencji, bo większość z nich przypomina wywiady z gadającymi głowami, które na dodatek mówią rzeczy dla słuchaczy oczywiste. Ale zdarzają się takie dyskusje, które naprawdę dają do myślenia.

Taką perełką, która zmotywowała mnie od głębszego wejścia w temat, była dyskusja „Wolontariat drogą do budowania autorytetów”, która odbyła się w trakcie IV Konferencja Koalicji Prezesi-wolontariusze „Dlaczego wolontariat?” Dzięki udostępnieniu przez organizatorów konferencji zapisu wszystkich paneli, mogę się dziś tym wszystkim z Wami podzielić.

Wstęp do panelu przygotował Artur Nowak-Gocławski ze Spółdzielni ANG. Co prawda w nagraniu wstęp ten został skrócony, ale można się z nim zapoznać w folderze konferencji (pdf) na stronie 26.

Pisze w nim między innymi:

W pewnej debacie oksfordzkiej z tezą „Branża finansowa nie potrzebuje autorytetów moralnych”, której miałem przyjemność słuchać, powiedziano, że lepiej, by szefowie firm finansowych nie byli autorytetami dla swoich pracowników, bo będą oni sprzedawać jeszcze więcej złych produktów finansowych. Jest w tym oczywiście nieco przewrotności, ale do czego może prowadzić niewłaściwie wykorzystany autorytet, pokazały kiedyś eksperyment Milgrama czy też niedawna historia Jordana Belforta, bohatera filmu „Wilk z Wall Street”. Na temat zagrożeń w edukacji młodych ludzi, związanych z niewłaściwym wykorzystaniem autorytetu, napisano wiele, jeszcze więcej o tym, że nastąpił upadek autorytetów w dzisiejszych świecie.

Zaznacza także, że potrzeba budowania autorytetów w biznesie jest silnie związana ze zmianami na rynku pracy.

Martin Ford pisze w swojej świetnej książce „Świt robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?” o problemie z redystrybucją gospodarczego wzrostu w Stanach Zjednoczonych – od lat 70. PKB rośnie, ale płace już nie. Jeżeli do tego wszystkiego dołożymy możliwy niebawem z powodu uczenia się maszyn i sztucznej inteligencji skokowy wzrost automatyzacji wielu stanowisk pracy, to rysuje się nam zupełnie realny scenariusz trwałego bezrobocia.

Z badania opublikowanego w 2013 roku przez naukowców z Oksfordu (…) wynika, że ponad połowa istniejących dzisiaj zawodów przestanie istnieć w ciągu najbliższych 20 lat. W tym samym raporcie możemy znaleźć też, że 65 proc. dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które dzisiaj jeszcze nie istnieją.

Wstęp, do przeczytania którego zachęcam koniecznie przed obejrzeniem panelu, łączy trzy na pierwszy rzut oka różne rzeczy – czekające nas gwałtowne zmiany na rynku pracy, kryzys autorytetów i role biznesu w rozwiązywaniu problemów społecznych. Gdzie w tym wszystkim znajduje się wolontariat?

Na to pytanie odpowiedzi szukali:

  • prof. Dominika Maison (Uniwersytet Warszawski),
  • Mariusz Gaca (Orange Polska),
  • Artur Nowak-Gocławski (Grupa ANG),
  • Joanna Smolińska (Antalis Poland),
  • ks. Andrzej Tuszyński (Międzynarodowe Centrum Wolontariatu);
  • Moderator: Grzegorz Nawrocki

Koalicja Prezesi-wolontariusze to projekt promujący społeczne zaangażowanie liderów biznesu, którzy osobiście biorą udział w działaniach wolontariackich. Jego celem jest prowadzenie dyskusji na temat społecznego zaangażowania liderów biznesu. W ramach Koalicji propagowane są postawy i zachowania prospołeczne – przede wszystkim przez pokazywanie pozytywnych przykładów prezesów i członków zarządów, którzy dzielą się swoim czasem, doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami w ramach akcji wolontariackich.

Pozostałe nagrania z konferencji można zobaczyć na stronie konferencji.

Zdjęcie: galeria wydarzenia ze strony konferencja2016.dobrybiznes.info

CC BY-NC-SA 4.0 „Wolontariat drogą do budowania autorytetów” by Karol Krzyczkowski is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: