Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Przekaż 1% podatku na rozwój wolontariatu

Jeśli chcesz, żeby wolontariat lepiej się rozwijał w Twoim regionie, to zachęcam do wsparcia Lokalnego lub Regionalnego Centrum Wolontariatu najbliżej Ciebie.

1% był zaplanowany jako mechanizm wspierający instytucje – bo w ten sposób każda pozyskana złotówka może być pomnożona przez pozyskanie innych środków finansowych i sprawne zarządzanie finansami organizacji.

Przy staraniu się o duże dotacje wymagany jest wkład własny – czyli fundusze wyłożone przez organizację. Od tego, czy organizacja nimi dysponuje zależy często czy może się starać o dotację wysokości 20 000 czy 200 000 – a duża dotacja, to dłuższe i bardziej rozbudowane działania.

Jeśli oczekujesz sprawnie działającego Centrum Wolontariatu, a nie dajesz nic od siebie – oprócz wymagań – to może Cię to zaskoczy, ale to nie zadziała. Teraz masz okazję do przekazania 1% swojego podatku.

Zastanów się więc…

Kogo warto wesprzeć 1% własnego podatku

Ja polecam te organizacje:

Są to Centra Wolontariatu działające w ramach Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu posiadające status OPP i mogące dzięki temu korzystać z mechanizmu 1%.

To od sprawności Centrów Wolontariatu zależy, jak organizacje i instytucje są przygotowane do pracy z wolontariuszami, oraz jak promowany jest wolontariat wśród potencjalnych wolontariuszy. Każde Centrum Wolontariatu to także pierwszy punkt kontaktowy dla wszystkich zainteresowanych wolontariatem oraz biuro pośrednictwa dla wolontariuszy łączące ich z organizacjami.

Jeśli szukasz innych organizacji wspierających wolontariat, to przydatne do tego mogą być:

Nie wszystkie znalezione tam organizacje mają status OPP i mogą otrzymać 1% podatku. Możesz je wtedy wesprzeć zwykłą darowizną, nawet minimalną. Najlepiej na tę minimalną kwotę ustawić zlecenie stałe. Dzięki przelewowi kwotę tą będzie można odliczyć sobie w zeznaniu rocznym za kolejny rok.

Zanim zdecydujesz

Przyzwyczaj się do tego, żeby sprawdzać organizacje, którym przekazujesz darowizny albo 1%. Nie każda organizacja jest godna zaufania lub działa w sposób transparentny i zadowalający. Jeśli decydujesz się, żeby ktoś dysponował twoimi darowiznami lub przekazanym w Twoim imieniu podatkiem, to poszukaj informacji o takiej organizacji.

Jeśli oczekujesz kontroli obywatelskiej nad działaniami takich organizacji – to bądź tą kontrolą.

Możesz sprawdzić organizacje poprzez Bazy sprawozdań OPP. Każda organizacja posiadająca status OPP musi corocznie złożyć takie sprawozdanie.

Możesz też poszukać rocznych sprawozdań z działalności organizacji na jej stronach www. Ale w tym przypadku pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania – brak informacji to też informacja.

Na koniec

Niestety mechanizm 1% jest popsuty przez subkonta i „kampanie smutnych oczu” zbierające w ten sposób środki na osoby, instytucje lub organizacje, które w ogóle z 1% nie powinny korzystać… ale nikomu z rządzących się nie spieszy do rozwiązania tego problemu. Była ku temu okazja podczas nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych, ale ówczesny rząd nie podniósł tego tematu – pomimo sygnalizowania go przez niektóre organizacje pozarządowe. A szkoda.

Moim zdaniem 1% powinien iść na organizacje ze statusem OPP. Osoby i inne organizacje jestem w stanie wesprzeć (lub nie), zwyczajną darowizną.

Mój 1% jak co roku trafi do Centrum Wolontariatu w moich rodzinnych Kielcach.

A twój?

CC BY-NC-SA 4.0 Przekaż 1% podatku na rozwój wolontariatu by Karol Krzyczkowski is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

2 komentarze

 1. SEMita
  SEMita 13 kwietnia 2017

  Nie do końca zgodzę się z tym że z 1% nie korzystają osoby które powinny. Oczywiście zdarzają się sytuacje gdzie czerpią osoby które nie koniecznie są aż tak bardzo potrzebujące, jednak uważam że znaczna część jednak potrzebuje tego typu wsparcia.

  • Karol Krzyczkowski
   Karol Krzyczkowski 15 kwietnia 2017

   Nie kwestionuję tego, czy te osoby potrzebują wsparcia. Mogą je zdobywać też przez inne działania – po to była m.in. nowelizacja ustawy o zbiórkach publicznych.

   Mechanizm 1% był zaprojektowany jako wsparcie finansowe organizacji – ich działań statutowych, organizacyjnych, tworzenie ich zaplecza finansowego i rzeczowego. Mechanizm subkont przeniósł te pieniądze z tego co powinno utrzymywać organizacje w stronę wydawania ich na potrzebujących, z całkowitym pominięciem organizacji.

   Obecnie jest on już tak wypaczony, że bodajże 80% funduszy z 1% trafia do kilku organizacji – i to właśnie na subkonta. Ta „patologia 1%” powoduje między innymi to, że organizacje są cały czas bez możliwości znalezienia stabilnych źródeł finansowania – co miał im dawać 1%. Niestety, inaczej to było zaplanowane, a kolejne rządy nie zrobiły nic, kiedy widać było, że najpierw mechanizm jest nadużywany, a potem zjedzony przez subkonta. Od 2005 roku to zjawisko tak się rozprzestrzeniło i uleżało w odbiorze społecznym, że ludzie myślą, że tak miało to od początku wyglądać – a nie miało.

   To duży problem w sektorze, ale nikt ze strony rządowej nie podejmuje nawet dyskusji, bo w niej wystarczy podnieść argument, że „rząd zabierze pieniądze biednym, chorym dzieciom” i sondaże polecą takiemu rządowi na łeb. Sytuacja jest patowa i nie zanosi się na zmiany.

   Uważam, dobrze finansowane organizacje pozarządowe zrobiły by więcej dla tych ludzi, na których idą pieniądze z 1%, niż robią w sytuacji, kiedy te fundusze są tylko przez te organizacje na subkontach magazynowane.

   Polecam też ciekawą prelekcję z TEDx na temat finansowania organizacji: https://www.ted.com/talks/dan_pallotta_the_way_we_think_about_charity_is_dead_wrong?language=pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: