Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Gdzie nauczyć się oceniania kompetencji wolontariuszy?

Wolontariat rozwija. Niezależnie do tego, czy wolontariusza motywuje do działania chęć dawania siebie innym, czy własny rozwój, to zawsze po skończonym wolontariacie zostaje mu to „coś”. To coś można zmierzyć i staje się to wtedy opisem konkretnych kompetencji. Tylko nie za bardzo wiadomo jak to zrobić, żeby było zrobione dobrze i było rozpoznawalne przez inne podmioty.

Wolontariusz może zmierzyć swoje kompetencje samemu, według schematu kompetencji kluczowych i narzędzi stworzonych w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS). O tym jak to zrobić już pisałem.

Działanie to ma jednak jedną, dużą wadę. Jest deklaratywne, to znaczy wolontariusz ewaluuje sam siebie. Nie ma obok niego nikogo, kto sprawdziłby, czy oceny te są wiarygodne. I nie chodzi tu fantazję samego wolontariusza, czy celowe ocenianie siebie na wyrost. Niedoświadczony wolontariusz nie ma skali porównawczej dla kompetencji, które w jego przypadku mogą być na niskim poziomie. Skąd ma wiedzieć, jak te kompetencje działają, kiedy są rozwinięte i czy właściwie się ocenił?

Właściwa ocena, oprócz przygotowania samego wolontariusza musi zawierać pewien element oceny jego działań przez osoby doświadczone, które będą w stanie te kompetencje zweryfikować.

Efektem takiej oceny powinien być wystandaryzowany dokument, za którym stoi organizacja, która swoim autorytetem jest w stanie potwierdzić, że kompetencje wolontariusza są właściwie opisane i ocenione. Dzięki temu wolontariusz zyska dokument, który potwierdzi jego rozwój i na pewno będzie jednym z kluczowych wpisów w jego CV.

To już działa

System oceny, osoby ewaluujące, organizacja, spójne dokumenty… brzmi jak utopia, ale taki system już istnieje i w Polsce działa. Nazywa się LEVER i jest efektem międzynarodowego projektu zrealizowanego przez Fundację Dobra Sieć.

Cały system opiera się na wolontariacie asesorów i tutorów. Tutorzy pomagają wolontariuszom przygotować właściwie opis swoich kompetencji, asesorzy weryfikują je razem z wolontariuszami. Po zakończonej pracy wolontariusz otrzymuje międzynarodowy certyfikat potwierdzający jego kompetencje razem z planem rozwoju. Nad całością czuwa Fundacji Dobra Sieć, która dba o standardy całego systemu i utrzymuje narzędzia informatyczne.

Jak mówi Marzena Kacprowicz z Fundacji

Model LEVER jest pierwszym narzędziem w Polsce, które w prosty sposób pomaga wolontariuszom i koordynatorom wolontariatu zdać sobie sprawę z tego, jak wiele kompetencji miękkich można szlifować podczas wolontariatu. Największą siłą Modelu jest podnoszenie świadomości wolontariuszy na temat posiadanych kompetencji i dodawanie im pewności siebie, która bardzo przyda im się podczas rozmów rekrutacyjnych.

Jednak, żeby system nadal się rozwijał i umożliwiał potwierdzanie kompetencji przez kolejnych wolontariuszy, potrzebnych jest jeszcze wielu nowych tutorów i asesorów. Moim zdaniem każdy podmiot pracujący z wolontariuszami powinien mieć swojego tutora.

Z doświadczenia

Dołączenie do grona asesorów i tutorów polecam jako część Sieci. Sam jestem przeszkolonym asesorem LEVER. Z mojego doświadczenia działanie to ma swoje plusy i minusy, o których dobrze wiedzieć, przed zgłoszeniem się.

Plusy

 • Wiedza o tym, jak oceniać kompetencje wolontariuszy. Uporządkowana i dobrze opisana. System oceny bazuje na kompetencjach kluczowych, dlatego jest spójny z każdym innym systemem oceny kompetencji, w tym kompetencji zawodowych.
 • Narzędzia dla tutorów i asesorów, które mogą być wykorzystywane także poza samym procesem oceny kompetencji wolontariuszy.
 • Sieć kontaktów – tutorzy i asesorzy to osoby doświadczone w organizacji i zarządzaniu wolontariatem.
 • Proces oceny kompetencji i ich weryfikację można przeprowadzić zdalnie więc nie jesteśmy przywiązani do miejsca pracy czy zamieszkania.
 • Zmienisz sposób rekrutacji wolontariuszy. Zaczniesz rozumieć czego szukasz w wolontariuszach do konkretnych projektów. I wiesz jak wyciągnąć te informacje podczas rozmów rekrutacyjnych.
 • Zmienisz postrzeganie zaświadczeń o wolontariacie. I wiesz jak ich nie pisać. Podsumowanie zdobytych kompetencji bazuje też na dokumentach dostarczonych przez wolontariuszy. Dobrze napisane zaświadczenie dostarcza ci wielu informacji niezbędnych do potwierdzenia kompetencji. Inne zaświadczenia… no cóż. Trzeba tego doświadczyć samemu.
 • Zaczniesz rozumieć, jak rozwijają się twoi wolontariusze. I dlaczego czasami robią rzeczy, w których są przeciętni, zamiast innych, w których twoim zdaniem są dobrzy.

Minusy

 • To dodatkowy obowiązek dlatego warto go zaplanować i ułożyć go sobie w swoim grafiku obowiązków. Warto pamiętać o tym, że nie jest to działanie jednorazowe, a tutorem, albo asesorem się jest. I jest się nim nie tylko dla własnej organizacji, tylko tez dla innych wolontariuszy, którzy potrzebują pomocy z rozpoznaniem i weryfikacją swoich kompetencji.
 • Wymaga długofalowego zaangażowania i elastyczności. Proces pracy z wolontariuszami jest długotrwały i wymaga odpowiedniego zgrania wielu czynników –  w tym czasu wolontariuszy na spotkanie czy rozmowę przez internet. Jeśli masz wiele rzeczy, które wymagają elastycznego planowania, to gwarantuję ci problemy ułożeniem sobie wszystkiego w harmonogramie. Bo terminy mogą się przesuwać w ostatniej chwili, a internet może nie zadziałać.
 • Nie wszystko, do czego chcesz wykorzystać LEVER się uda. To akurat piszę z mojego doświadczenia. Trzeba pamiętać, że nie zawsze wolontariusze chcą wejść w proces oceny swoich kompetencji, bo wymaga on od nich pracy i przygotowania, a nie zawsze efekty są tego warte. W moim przypadku chodziło o kompetencje zdobywane przez wolontariuszy w wolontariacie pracowniczym – i jak się okazało nie widzieli oni sensu w potwierdzaniu kompetencji, bo utożsamiali je oni z dokumentem potrzebnym do wejścia na rynek pracy, na którym oni już od dawna byli. Może kiedyś się uda 😉

Nie wiesz, czy to dla ciebie?

Już we wrześniu ruszy platforma umożliwiająca wolontariuszom podsumowanie swoich kompetencji w systemie online LEVER Basic. Jeśli nie przekonuje cię moja rekomendacja – to od września polecam ci spróbować przejść przez ten proces jako wolontariusz. Zobacz jak to wygląda od strony użytkownika. Jeśli będzie to miało dla ciebie wartość, to monitoruj stronę LEVER i czekaj na kolejne ogłoszenie o naborze tutorów i asesorów.

Jak zacząć

Do Sieci Asesorów i Tutorów Modelu LEVER może dołączyć każdy, ale musi przejść przez szkolenia, które pomogą mu się wdrożyć w tematykę przygotowania i oceny kompetencji oraz pokażą jak korzystać z dostępnych narzędzi. Szkolenia te organizowane są co jakiś czas, a nabór na najbliższe szkolenie już się zaczął.

Jeśli:

 • na co dzień współpracujesz z wolontariuszami,
 • chcesz wspierać wolontariuszy w ich samorozwoju,
 • interesuje cię tematyka potwierdzania kompetencji miękkich i chcesz rozwijać swoją wiedzę z tego zakresu,
 • jesteś wysoko zmotywowany i chcesz mieć swój udział w promowaniu Modelu LEVER w Polsce,

to tu znajdziesz więcej informacji i formularz rejestracyjny.

Rekrutacja trwa do 25.08.

Polecam!

foto: Grupa pierwszych tutorów i asesorów LEVER w Polsce, źródło: Fundacja Dobra Sieć.

CC BY-NC-SA 4.0 Gdzie nauczyć się oceniania kompetencji wolontariuszy? by Karol Krzyczkowski is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: