Press "Enter" to skip to content

5 listopada – ożywmy Dzień Koordynatora Wolontariatu

W 1985 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zafundowało nam Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, wyznaczony na 5 grudnia. Dzień dobrze wpisywał się w potrzebę promowania wolontariatu i nagradzania wolontariuszy, jednak sprawił też, że w tę jedną datę zostały wrzucone wszystkie rzeczy związane z wolontariatem. Na nasze nieszczęście.

Efekty widać co roku. W 2017 w Polsce większość konferencji dotyczących wolontariatu i różnych jego aspektów odbyła się w okresie +/- 1 tygodnia od 5 grudnia. Przez resztę roku wydarzeń takich można było niestety szukać ze świecą. Najgorsze w tym jest jednak pomieszanie tematów. W tym dniu odbywają się zarówno gale wolontariatu skierowane do wolontariuszy, jak i konferencje skierowane do koordynatorów wolontariatu, którzy wolontariuszami nie są. Wpadli za to do jednego worka ze wszystkimi, bo „wolontariat” to „wolontariat”.

Jeśli jakiegoś koordynatora wolontariatu interesował temat konferencji, to miał do wyboru albo zainwestować w siebie i na nich być, albo zrezygnować z nich i skupić się na wydarzeniu nagradzającym wolontariuszy. Szczerze mówiąc przy stanie polskiego wolontariatu, to gówniana perspektywa.

Potrzebujemy zarówno wzmocnienia koordynatorów jak i nagradzania wolontariuszy. Nie albo – albo. I jeśli naprawdę potrzebujemy do tego święta, to jest już nawet odpowiedni dzień.

5 listopada – Międzynarodowy Dzień Koordynatora Wolontariatu

Dzień Koordynatora Wolontariatu, a właściwie International Volunteer Managers Day (IVMDay) został pierwszy raz oficjalnie zorganizowany w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych. Do 2005 roku było obchodzony tego samego dnia co Dzień Wolontariusza, ale organizatorzy doszli do tego samego wniosku, do którego przekonuję was teraz – nie ma sensu żenić tych tematów. Od 2008 roku jego data ustabilizowała się na „miesiąc przed Dniem Wolontariusza” – łatwo to zapamiętać.

Osobne święto daje możliwość zrobienia tego, na co nie ma miejsca podczas Dnia Wolontariusza:

  • Zaznaczenia wartości, jakie w rozwój wolontariatu wnosi koordynator.
  • Pokazania, że dobrze przygotowany koordynator wolontariatu jest potrzebny do właściwego zarządzania wolontariuszami.
  • Pokazania dobrych praktyk w zakresie zarządzania wolontariuszami.
  • Nagrodzenia wybitnych osiągnięć koordynatorów.

To jest idealny czas na wszystkie duże konferencje, szkolenia, spotkania, fora skierowane nie bezpośrednio do wolontariuszy, tylko właśnie do koordynatorów. Dodatkowo przy nagłośnieniu idei osobnego dnia, mamy zapewnione zainteresowanie mediów – co pozwoli pokazywać wolontariat dwa razy do roku, a nie tylko 5 grudnia.

Zaplanuj działania na 2018

Dzień Koordynatora Wolontariatu nie uda się bez zaangażowania organizacji i instytucji korzystających z działań wolontariuszy. Jeśli więc jesteście w wirze przygotowywania projektów i planowania na 2018, to pora wprowadzić do waszych grafików także Dzień Koordynatora Wolontariatu. Nie musi to być na początek jakieś znaczące wydarzenie – ale mówienie o samym dniu i użycie mediów społecznościowych na pewno pomoże w przebiciu się daty do publicznej świadomości. Zadziała też efekt skali – im więcej podmiotów będzie o tym mówiło lub organizowało różne wydarzenia wokół tej daty, tym lepiej.

Po co to wszystko?

Z jednej strony, żeby na serio zająć się w Polsce tematem profesjonalizacji koordynatorów wolontariatu.

Z drugiej strony po to, żeby Dzień Wolontariusza poświęcić rzeczywiście wolontariuszom. Koordynatorzy wtedy powinni być przy swoich wolontariuszach, a nie rozbijać się po Polsce po konferencjach.

Uważacie, że takie święto jest potrzebne i się przyjmie? Może potrzebne jest spięcie większej koalicji, która nagłości ten pomysł? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

CC BY-NC-SA 4.0 5 listopada – ożywmy Dzień Koordynatora Wolontariatu by Karol Krzyczkowski is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

2 komentarze

  1. Zdecydowanie za. Wybór między świętowaniem DW a uczestnictwem w konferencji poszerzającej optykę koordynatora wolontariatu sprowadza się do wyboru: jestem z nimi? Świetuję nasz dzień, czy w tym roku olewam, pojadę te kilkaset km zainwestuję w hotel i skupię się na warsztacie? Jeśli wybiorę drugą opcję grozi mi brak towarzystwa do świętowania kolejnych Dni Wolontariusza.

  2. Piotr Jaros
    Piotr Jaros 18 grudnia 2017

    Rozdział ten byłby bardzo korzystny również dla samej promocji i upowszechniania roli koordynatorów tak w społeczeństwie jak i wśród organizacji. Niestety wciąż sporo NGO ma bardzo prosta strukturę wolontariatu i nie bardzo wie w jaki sposób go rozwijać. W pełni popieram pomysł oddzielnego „święta” albo chociaż możliwości odrębnego poruszania tematów koordynatorów.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: