Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Top 10 – co czytaliście na blogu w 2017

Kiedy tworzyłem tego bloga, to miał on być przede wszystkim dla mnie. Chciałem mieć takie miejsce w sieci, gdzie mogę przekierować ludzi zadających mi czasami te same pytania. Całe szczęście teoria to jedno, a praktyka to drugie i aktywny.blog jest dla mnie obecnie moim hobby. I cieszę się, że go czytacie!

A co czytaliście w 2017 roku na blogu?

10. MEN odpowiada na moje pytania o Rok Wolontariatu

Trochę mnie zdziwiło, że najpierw informacje pojawiły się w niszowych prawicowych mediach i w dodatku z jakimiś sumami z kosmosu – więc powiedziałem „sprawdzam”. No i wyszło jak zwykle. Politycy mówią swoje, ale do realiów ma się to nijak.

9. 80 sposobów wspierania i nagradzania wolontariuszy

Wpis z listopada, ale z bardzo nośnym tematem wpisującym się w grudniowy Dzień Wolontariusza. Na dodatek nie mój, tylko zacytowany z publikacji „Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza. Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy” wydanej przez Centrum Wolontariatu w Warszawie. Chyba przydałaby się w wersji elektronicznej.

8. Wolontariat zagraniczny dla osób 30+

Wpis z serii „pisz o tym, o czym chciałbyś przeczytać”. Niestety przegapiłem możliwości związane z EVS, więc podsumowanie zrobiłem z ciekawości – dla siebie. I jak widać też dla innych staruchów 30+.

7. 3 trendy w fundraisingu, których jeszcze nie przespano w ngo

W ciągu jednego tygodnia pojawiło się w mediach dużo informacji o planowanym wprowadzeniu automatów do przyjmowania opakowań, oraz koparkach kryptowalut zaszytych w skryptach na stronach www. Reszta to spontaniczne przemyślenia dlaczego nie można tego wykorzystać w ngo. Całkowicie nieplanowany wpis, który podsunęło życie.

Dodatkowo nareszcie wykorzystałem jeden z najgłupszych obrazków, jakie znalazłem na Pixabay. Moim zdaniem pasuje. Szczególnie ten ziemniak…

6. 3 rzeczy pomagające zrozumieć wolontariat szkolny

Ten wpis powinienem chyba zadedykować komuś z MEN, bo jak się robi Rok Wolontariatu w szkole z totalnym olaniem partnerów społecznych, to wychodzi z tego taki gniot, jakim był właśnie Rok Wolontariatu. Przeczytać, zakuć i zapamiętać na resztę życia, że wolontariat w szkole bez społeczności kończy się ciągłą organizacją zbiórek, a potem puszczamy w świat dzieciarnię, która wrzucając kasę do puszki twierdzi, że jest wolontariuszem. Wstyd mi za taką szkołę!

5. Głosowanie przez Internet – jak natłuc głosów i przed takim tłuczeniem się bronić

Post pisany z praktyki. Przy okazji tworzenia systemu głosowania dla naszych celów musiałem wszystko gruntownie przemyśleć. Pisany ku przestrodze dla wszystkich, którzy takie mechanizmy tworzą, albo uważają, że niepotrzebne jest ich właściwe tworzenie a odkliknięcie maila wystarczy.

4. Produkt, rezultat, efekt, oddziaływanie – czym to jeść?

Jak mnie z tego przeszkolili, to się śmiałem, że to przecież jest takie proste i logiczne do bólu. Niestety nie wszyscy potrafią tak szkolić, a ta wiedza jest potrzebna nie tylko tym, którzy wnioski piszą, ale też tym, którzy przygotowują formularze wniosków. Wiedza puszczona dalej za pomocą tego wpisu razem z linkiem do świetnej publikacji, która to jeszcze lepiej wyjaśnia.

3. Jak wycenić wolontariat jako wkład własny do projektów?

Uwielbiam ten wpis. Jeden z pierwszych na blogu, a w dodatku statystyki jego czytania pokazują dokładnie kiedy piszecie projekty. Czytany skokowo w gorących okresach w każdej pozarządówce. Ciągle aktualny. Tak, ciągle uważam, że jeśli chodzi o konkursy dla ngo, to MKiDN to beton.

2. Gdzie wpisać wolontariat w CV?

Jeśli coś mnie zaskakuje w tym zestawieniu, to jest to poziom klikalności tego wpisu. Widać, że doświadczenie zdobyte w wolontariacie jest czymś, czym chcemy się chwalić przed przyszłym pracodawcą. I bardzo dobrze! Oby jak najwięcej takich doświadczeń.

1. Dotacje od fundacji korporacyjnych

Jeśli nie znasz tego wpisu, to raczej nie jesteś koordynatorem projektów w ngo. Jeden z pierwszych wpisów na blogu, który idealnie trafił w temat, dobrze się wypozycjonował i który żyje już własnym życiem. Stale uzupełniany i rozwijany w 2017 wygenerował jakieś 20% ruchu na blogu. Według mnie jedyny z wpisów, przy którym warto też sięgnąć po komentarze, z których robi się osobna baza wiedzy dla czytających. Ech… chciałbym mieć więcej tak komentujących nie tylko ten jeden wpis (to była sugestia do ciebie).

Nie wiem co przyniesie nadchodzący rok, ale mam wrażenie, że tematem głównym będzie powstający w bólach Korpus Wolontariatu i prostowanie kilku wpadek widocznych w podsumowaniu 2017 roku. Może też uda nam się ożywić Dzień Koordynatora Wolontariatu.

Statystyki liczone według WordPress.com

CC BY-NC-SA 4.0 Top 10 – co czytaliście na blogu w 2017 by Karol Krzyczkowski is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: