Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Małe podsumowanie I Ogólnopolskiej Konferencji Wolontariat w kulturze

Moim zdaniem to wydarzenie było jednym z kluczowych dla wolontariatu w tym roku. Ze względu na wielkość i na temat. I ze względu na miejsce też, w końcu nie każda konferencja odbywa się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W dniach 5-7 grudnia odbyło się pierwsze, ogólnopolskie spotkanie koordynatorów wolontariatu w instytucjach kultury, w którym miałem okazję uczestniczyć.

Dobrze, że temat wolontariatu w kulturze się rozwija i że nie ogranicza się już tylko do pokazywania jaki to świetny wolontariat jest w Muzeum Powstania Warszawskiego – to było potrzebne, by pokazać, że można i że warto. Ale teraz jest pora na budowę wolontariatu w innych placówkach, nie tylko dużych kulturalnych brandach, ale także w małych instytucjach jednoczących społeczność wokół kultury. Bo biblioteka w gminie wiejskiej ma taki sam potencjał jak wielkie muzeum.

Podczas konferencji miałem okazję spotkać się z różnymi koordynatorami – i tymi początkującymi, i tymi zaawansowanymi, oraz osobami, które dopiero zamierzają rozwinąć wolontariat w swoich placówkach. I to właśni dzięki im uważam część kuluarowa konferencji jako najciekawszą.

Kiedy powstawały projekty tworzące wolontariat w Ośrodkach Pomocy Społecznej, zawsze zachęcaliśmy do tworzenia lokalnych koalicji, gdzie jako kluczowi partnerzy wskazywane były OPSy, Ochotnicza Straż Pożarna, szkoła i ośrodek kultury z biblioteką. Przy czym OPS był ze względu na narzędzia i umocowanie zawsze ta częścią odpowiedzialna za pomoc potrzebującym.

Tymczasem na konferencji, właśnie z rozmów kuluarowych dowiedziałem się, że istnieją centra wolontariatu przy ośrodkach kultury, które wzięły na siebie kontakt z potrzebującymi. Pokazuje to, ze potencjał w ludziach jest większy, niż możliwości oferowane przez organizacje w niektórych gminach.

Publikacje konferencyjne

W ramach konferencji zostały udostępnione wyniki badania wolontariuszy rejestrujących się na wydarzenie „Kulturalny bilet wolontariusza” (pdf), które dość dobrze charakteryzuje profil wolontariusza zgłaszającego się na wydarzenia kulturalne – ale w dużym mieście, bo większość respondentów to wolontariusze z Warszawy.

Z okazji dnia wolontariusza NCK uwolnił do bezpłatnej dystrybucji e-book autorstwa Marty Kukowskiej, byłej koordynatorki wolontariatu w Muzeum Powstania Warszawskiego „Przepis na wolontariat”.

Przebieg

Jeśli chcielibyście zobaczyć jak było i co ciekawego zostało powiedziane, to dzięki NCK mamy taka możliwość.

 

Warsztaty

W ramach konferencji realizowane były także warsztaty. Uczestniczyłem w dwóch z nich.

W pierwszym warsztacie „Zróbmy to razem! Z wolontariuszami możesz więcej!” przygotowanym przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko. Omawialiśmy sposób organizowania wolontariatu dla wydarzenia kulturalnego, jakim są Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”.

Powiem szczerze, że było to ciekawe doświadczenie, które pokazało, jak wiele wspólnych rzeczy mają wydarzenia kulturalne z wydarzeniami sportowymi. Moja praktyka lidera wolontariatu ze Stadionu Narodowego pozwoliła na zgranie się z tematem organizacji koncertu.

W drugim „Jak zdefiniować wolontariat w instytucji kultury – współpraca wolontariuszy z pracownikami instytucji” rozmawialiśmy o motywacjach wolontariusza i jego zderzeniu z pracą płatną w instytucjach kultury, na przykładach Muzeum powstania Warszawskiego.

Ten temat jest o tyle ciekawy, ze przez warunki zatrudniania w organizacjach pozarządowych praktycznie w trzecim sektorze nie istnieje natomiast jest bardzo charakterystyczny dla instytucji zależnych od administracji publicznej, gdzie potrafi spowodować wiele nieporozumień na linii wolontariusz – pracownik

Konferencyjne inspiracje

W hallu cały czas stała tablica, na której uczestnicy mogli wpisywać kierunki, w których ich zdaniem powinien rozwijać się wolontariat w kulturze. Jeśli potrzebujecie inspiracji, to polecam – zdjęcie po podrasowaniu filtrami, dzięki którym można rozczytać zawartość. Oryginał tu.

Konferencja była otwarta na wszystkich koordynatorów, nie tylko z sektora kultury. Liczę na to, że w przyszłym roku zostanie powtórzona. Gorąco polecam i zachęcam do śledzenia aktualności NCK.

foto: materiały promocyjne konferencji, Narodowe Centrum Kultury (nck.pl)

CC BY-NC-SA 4.0 Małe podsumowanie I Ogólnopolskiej Konferencji Wolontariat w kulturze by Karol Krzyczkowski is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: