Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Krótki wpis o krótkiej charakterystyce

Moja ulubioną częścią ofert zadania publicznego, zarówno tych pisanych na papierze, jak i przez generatory jest punkt III. 1. Krótka charakterystyka zadania publicznego, bo wypełnienie go jest najłatwiejsze.

Zawsze mnie zastanawiało, po co jest ten punkt. Bo po co jeszcze raz pisać wszystko to, co jest poniżej? Chyba po to, żeby było gdzie się pomylić, bo jak zmienimy w ostatniej chwili jakieś dane gdzieś we wnioski i zapominamy zmienić też charakterystyki…

Zrozumiałem to dopiero wtedy, kiedy oceniałem wnioski składane do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kiedy asesor (zwany też ekspertem – osoba oceniająca wnioski merytorycznie) ma przed sobą do oceny kilkanaście wniosków czasami musi wrócić do tego wniosku, który już ocenił. I wtedy zaczyna się poszukiwanie… to był ten o szkołach… gdzieś w gminie wiejskiej… spotkanie z samorządowcami… kurcze, gdzie to jest? I wtedy z pomocą przychodzi punkt III. 1. Najlepiej, kiedy już po pierwszym zdaniu wiadomo co jest we wniosku, bo inaczej trzeba przebrnąć przez resztę wniosku, żeby się upewnić o co w nim chodzi.

Dlatego niektóre generatory limitują przestrzeń w tym punkcie do 500 albo 1000 znaków. Tyle wystarcza. Ale praktyka postępowania z wnioskiem papierowym jest trochę bardziej problematyczna – ciężko jest ustalić limity, bo nikt nie uwali wniosku, bo było napisane, że max 1000 znaków, a wyszło 1027 i ekspert od oceny formalnej to policzył!

Kiedyś miałem przyjemność jako wolontariusz DPP MPiPS porządkować archiwum FIO. To był ten pamiętny czas, kiedy nie było generatorów i wnioski wypełniało się na komputerze. Podczas wysyłki takich paczek na poczcie można się było świetnie zintegrować ze środowiskiem O, wy też składacie FIO? Który priorytet? Porządkowaliśmy teczki z dofinansowanymi wnioskami i przeglądaliśmy co poskładały organizacje (dostęp do informacji publicznej). Rekordzistom z archiwum „krótka charakterystyka” zajmowała 2 strony…

Dlatego, za każdym razem, kiedy wypełniam wniosek, to wpisuje tam „wypełnić na końcu”, a potem po skończeniu wniosku wrzucam tam maksymalnie 3 zdania o projekcie. I tyle wystarczy.

Co ważne, a o czym się nie mówi – zawartość tego punktu nie podlega ocenie. Ważne, żeby było i żeby było na temat.

Więc, jeśli kiedykolwiek będziecie składali wniosek w wersji papierowej to nie piszecie tam więcej niż 3 zdań.

Zobacz też

Na blogu pisałem już o przygotowaniu wniosku:

CC BY-NC-SA 4.0 Krótki wpis o krótkiej charakterystyce by Karol Krzyczkowski is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: